به طور کلی قفل هوشمند یا قفل دیجیتال، محصولی است که به‌عنوان برطرف کردن نواقص امنیتی و کنترلی دستگیره‌های مکانیکی وارد بازار ایران شده است. این محصول وارداتی در برندهای مختلفی وارد ایران شده است. قفل هوشمند ( smart lock ) هر برند دارای مجموعه‌ای از قابلیت‌های امنیتی است که سبب برتری یافتن نسبت به یکدیگر می‌شوند. همچنین یکی از دلایل اصلی ساخته شدن قفل هوشمند تغییر دسترسی‌های باز کردن قفل از کلید مکانیکی به رمز، کارت و اثر انگشت است که دیگر مشکلات استفاده از کلید مکانیکی را نخواهید داشت.

به علاوه به لحاظ زیبایی شناختی این محصول به مراتب نسبت به دستگیره‌های معمولی جلوه زیباتری دارد و در کنار آن رفاه و امنیت بیشتری برایتان فراهم می‌کند. در این مقاله به شرح قفل هوشمند می‌پردازیم و اگر تا آخر مقاله همراهمان باشید متوجه ضرورت خرید آن خواهید شد.

دسترسی‌های راحت‌تر قفل هوشمند

همان‌طور که می‌دانید در دستگیره‌های معمولی کافی است یکی از اعضای خانواده کلید خود را گم کند آنگاه همگی به تکاپو میافتید که هر چه سریع‌تر کل مغزی درب را تعویض کنید و از نو برای اعضای خانواده کلید کپی کنید که این کار کمی وقت‌گیر است. در مقابل در یک قفل هوشمند به دلیل دسترسی‌های متفاوتی که دارد به طور مثال کارت، تنها کاری که لازم است انجام دهید تعریف دسترسی‌ها از اول است که با فشردن یک دکمه بر روی قفل توسط کاربر ادمین که امکان انجام تنظیمات را دارد، امکان‌پذیر است.

از طرفی وقتی با دست پر به خانه و یا محل کارتان می‌رسید برای باز کردن درب با دستگیره‌های مکانیکی باید در جیب و یا کیف خود به دنبال کلید بگردید چون این تنها راه دسترسی شما برای ورود است. در صورتی که اگر از یک قفل هوشمند استفاده کنید تنها با یک انگشت و یا ورود رمز به آسانی درب باز می‌شود. جالب اینجاست که اگر دستگیره هوشمند تمام اتوماتیک باشد حتی برای باز کردن درب نیازی به استفاده از دستگیره را هم نخواهید داشت مثل آن چیزی که در قفل‌های هوشمند سری P برند روک می‌بینید.

قفل هوشمند روک p241

قفل هوشمند درب

کنترل از راه دور با قفل‌های هوشمند

به دلایل متعددی باز کردن درب از راه دور یعنی از جایی دورتر از محل نصب قفل برای خیلی از افراد مهم است. چرا که ممکن است خدمت‌کاری به صورت دوره‌ای داشته باشند و یا مثال‌هایی از این دست که شاید با خود بگویید چه خوب می‌شد اگر می‌توانستید از جایی که هستید درب را برای کسی که پشت آن است باز کنید. در این مورد روی دستگیره‌های معمولی که هیچ حسابی نمی‌توانید باز کنید!

پس بیایید از قفل هوشمند کمک بگیرید؛ این محصول از دو طریق امکان باز کردن درب از راه دور را به شما می‌دهد که یکی از طریق اتصال به اینترنت و نصب اپلیکیشن قفل روی گوشی هوشمندتان است. دیگری از طریق سیستم پیامک و سیم کارت شماست که برای باز کردن درب فرمان شما از طریق پیامک برای دستگیره ارسال می‌شود.

قفل هوشمند روک

قفل هوشمند اتوماتیک

یکی از نگرانی‌هایی که برای اکثر افراد در زمان خارج شدن از خانه و یا محل کارشان پیش می‌آید قفل نکردن درب است؛ خیلی از اوقات مجبورید از نیمه راه برگردید تا قفل درب را چک کنید. یک راه حل حرفه‌ای که قفل هوشمند در اختیارتان قرار می‌دهد آپشن قفل اتوماتیک است. به گونه‌ای که درب پس از چند ثانیه بعد از بستن به طور اتوماتیک قفل می‌شود. پس خیالتان راحت باشد به زندگیتان برسید!

قفل روک

اتصال به ریموت و آیفون تصویری

کارکرد ریموت برای یک قفل هوشمند همانند ریموت برای هر وسیله الکترونیکی دیگر است. یعنی فرمان شما را تا یک برد خاصی برایتان اجرا می‌نماید. در مورد قفل هوشمند از طریق ریموت تا شعاع 20 متری می‌توانید درب را باز کنید که معمولاً این قابلیت برای منشیان دفاتر کاربرد بسیار زیادی دارد.

در برندهای مختلف قفل هوشمند داشتن ریموت متفاوت است یعنی می‌تواند آپشنال باشد و هزینه مجزا به قیمت تمام شده قفل تحمیل کند و یا همانند قفل‌های سری P برند روک، ریموت جزء وسایل جانبی محصول باشد. در مورد اتصال قفل هوشمند به آیفون تصویری هم این قضیه صادق است و در صورت آپشنال بودن هزینه‌ای حدود 200 دلار به قفل اضافه می‌شود.

آلارم‌های هشدار قفل هوشمند

راه حل های متعددی در یک قفل هوشمند تعبیه شده است تا این محصول ضد سرقت شود که یکی از آن‌ها آلارم ضد سرقت است که در صورت ایجاد فشار روی قفل و همچنین ورود چند باره رمز اشتباه آژیر می‌کشد. گزینه بعدی سیستم ضد شوک است که مانع از خرابی قفل با ورود عمدی ولتاژ اضافه می‌شود. در نهایت مهم‌ترین راه حل استفاده از مغزی با زبانه هوک است؛ زبانه‌ای قلابی شکل که در زمان دیلم انداختن سارقین باعث افزایش مقاومت درب می‌شود و قفل باز نمی‌شود. خوب است بدانید که قفل‌های روک روی مغزی‌های دارای زبانه هوک قابل سوار شدن هستند.

قفل هوشمند چیست

سوالات متداول قفل هوشمند

قفل هوشمند یک فناوری نو ظهور می‌باشد که اخیرا جایگزین قفل‌های مکانیکی درب شده است و دارای دسترسی های رمزی، کارتی و اثر انگشتی می باشد.

قفل‌های هوشمند دارای سیستم‌های رمزگذاری شده و ضد هک می‌باشند، بدین صورت امکان ورود غیر‌مجاز نا‌ممکن است.

قفل‌های هوشمند برای انواع درب‌های چوبی، فلزی، ضد سرقت، شیشه‌ای و … طراحی و تولید شده است.