قفل اثر انگشتی محصولی است که جهت رفع نواقص امنیتی و کنترلی دستگیره‌های مکانیکی وارد بازار ایران شده است. این کالا با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند که یکی از دلایل نام‌گذاری روش‌های مختلف دسترسی یا همان access solution است. به صورتی که چون همه قفل‌های دیجیتال دارای دسترسی رمز هستند نام دیگر این محصول قفل رمزی است. اگر راه‌های دسترسی قفل علاوه بر رمز، اثر انگشت را هم داشته باشد به قفل اثر انگشتی ( Fingerprint lock )  شناخته می‌شود. در کنار آن قفل‌هایی که دسترسی رمز و کارت دارند قفل کارتی هستند. در نهایت قفل هوشمندی که کلیه دسترسی‌ها را با هم داشته باشد قفلی فول آپشن محسوب می‌شود. در این مقاله به ویژگی‌های قفل‌ دیجیتال روک و انواع حسگر اثر انگشتی می‌پردازیم.

قفل اثر انگشتی P231 روک

سنسور خازنی و اپتیکال در قفل اثر انگشتی

یکی از راه‌های دسترسی باز کردن قفل دیجیتال از طریق اثر انگشت به‌عنوان یک فناوری بیومتریک است که توسط یک حسگر، هویت افراد تعریف شده به قفل را تشخیص داده و درب باز می‌شود. این سنسور در کنار یک اسکنر قرار دارد که اولی کار پردازش اطلاعات و دومی کار اسکن را بر عهده دارد. سنسور اپتیکال قدیمی‌تر از سنسور خازنی است و با اسکن بخش‌های تیره و روشن عمل پردازش را انجام می‌دهد اما سنسور خازنی بسیار دقیق‌تر عمل کرده و تغییرات دمایی عملکرد تشخیص را مختل نمی‌کند.

انواع دستگیره در قفل‌های اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی انواع مختلفی دارد از اهرمی که قدیمی‌ترین آن است و سپس دستگیره‌های فشاری_کششی (خلبانی) در قفل‌های دیجیتال ساخته شدند. دستگیره‌های تمام اتوماتیک هم که جدیدترین نوع تکنولوژی طراحی محسوب می‌شود به گونه‌ای است که پس از استفاده از انواع دسترسی دیگر نیازی به فشار دادن دستگیره نیست و درب به طور خودکار باز می‌شود. قفل اثر انگشتی بدون دستگیره هم که بیشتر به شب بند دیجیتال معروفند به‌عنوان یک محصول بیشتر مکمل در کنار دستگیره معمولی و یا دیجیتال استفاده می‌شوند.

قفل اثر انگشتیکاربرد سیستم قفل اتوماتیک

یکی از مهم‌ترین آپشن‌های موجود در قفل اثر انگشتی داشتن قابلیت قفل اتوماتیک است به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌ای که پس از بستن درب بعد از چند ثانیه به طور خودکار قفل می‌شود. این ویژگی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که ممکن است خیلی اوقات در زمان خروج از خانه و محل کار فراموش کنید که درب را قفل نمایید.

قفل اتوماتیک روک

برای آشنایی بیشتر با قفل اثر انگشتی فیلم زیر را مشاهده کنید

ضد سرقت بودن قفل اثر انگشتی

ویژگی ضد سرقت بودن قفل‌ اثر انگشتی نسبت به دستگیره‌های معمولی مزیت محسوب می‌شود و نواقص امنیتی آن را پوشش می‌دهد. یکی از راه حل‌های ضد سرقت بودن در قفل اثر انگشتی سوار شدن این قفل‌ها بر روی مغزی‌هایی با زبانه هوک است که در زمان دیلم انداختن سارقین مانع از باز شدن درب می‌شود. ویژگی دیگر داشتن آلارم ضد سرقت است که دو جا به صدا در می‌آید. یکی زمانی که چندین بار رمز را اشتباه وارد کنید و دیگری وقتی که به قفل اثر انگشتی عمداً فشار وارد شود.

گزینه دیگر سیستم ضد شوک است که با ورود ولتاژ اضافی به قفل از خرابی آن جلوگیری می‌کند.

دستگیره دیجیتال روک

قابلیت اتصال به اینترنت در قفل اثر انگشتی

معمولاً قفل‌هایی دارای اپلیکیشن هستند که به اینترنت متصل می‌شوند و از طریق اتصال به اینترنت قابلیت‌هایی به شما ارائه می‌کنند. به طور مثال باز کردن درب از راه دور یعنی از هر جایی که گوشی هوشمند شما به اینترنت متصل شود. کارکرد دیگری که اپلیکیشن دارد نمایش آلارم‌های امنیتی از جمله ضد سرقت، ضد حریق و اتمام باتری است.

چشمی دیجیتال در قفل اثر انگشتی روک

برخی از قفل‌های دیجیتال مثل مدل‌های P221 ،P231 ،P241 و P251 از برند روک همگی دارای چشمی دیجیتال هستند به گونه‌ای که با لمس آیکون زنگ روی قفل در لحظه تصویر کسی که پشت درب است علاوه بر نمایان شدن روی صفحه LCD قفل بر روی اپلیکیشن نیز نمایش داده می‌شود. این چشمی زاویه دید گسترده و خاصیت دید در شب با استفاده از مادون قرمز را دارد.

جهت ذخیره سازی تصاویر بر روی قفل کارتی کافی است از یک میکرو رم استفاده نمایید. همچنین تا 13 ثانیه تصویر شخص پشت درب که زنگ را زده است روی صفحه قفل نمایش داده می‌شود. در کنار همه این‌ها تصاویر ذخیره شده امکان ثبت تاریخ و ساعت را نیز دارند.

قفل اثر انگشتی روک

اتصال به ریموت و آیفون تصویری در قفل دیجیتال

داشتن ریموت در دو صورت امکان‌پذیر است یا به شکل آپشنال و با هزینه جداگانه به قیمت تمام شده قفل و یا مثل ریموت قفل‌های روک جزء وسایل جانبی خود قفل می‌باشند. اتصال قفل به آیفون تصویری نیز دقیقاً مشابه ریموت است و در قفل‌های سایر برندها تقریباً 200 دلار هزینه جداگانه به قفل تحمیل می‌کند.

اتصال به خانه هوشمند قفل روک

قفل اثر انگشتی برای گرفتن فرامین از طریق کنترلر اماکنی که دارای سیستم هوشمند‌سازی هستند نیاز به قابلیت اتصال به این دستگاه را دارد. خوب است بدانید اتصال به خانه هوشمند در قفل‌ دیجیتال روک بدون نیاز به هیچ‌گونه قطعات و هزینه اضافی انجام می‌گیرد.

دستگیره هوشمند

قفل کودک در قفل اثر انگشتی

قفل کودک قابلیتی امنیتی در دستگیره های اهرمی روک است که با فعال کردن آن از داخل از خروج کودک جلوگیری می کنید. این آپشن در صورتی کارکرد درستی دارد که با یک بار فعال کردن با هر بار باز و بستن درب مجدد به طور خودکار فعال شود. اگر از سالمندانی که به هر دلیل دچار اختلال حواس هستند نگهداری می کنید این قابلیت برای شما عزیزان سودمند می باشد.

حریم خصوصی قفل اثر انگشتی

حریم خصوصی قابلیتی است که بواسطه یک دکمه از داخل قفل های روک می توانید آن را فعال کنید. با فعال نمودن این آپشن سایر دسترسی ها از بیرون برای ورود غیرفعال می شوند. حریم خصوصی و یا شب بند به داشتن یک محیط خصوصی در محل کار و منزل کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از برند روک می‌توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

پیشنهادی: قفل اثر انگشتی روک

سوالات متداول قفل اثر انگشتی

قفل های سری P روک قابلیت باز شدن از راه دور و حتی معرفی یا حذف کاربر را دارند

قفل های اثر انگشتی که حسگر بیومتریک دارند امنیت بیشتری دارند چرا که تنها در صورت جریان داشتن خون در انگشت می‌توان اثرانگشت را به آن شناسایی نمود.

قفل‌های دیجیتال اثر انگشتی دارای سیستم‌های رمزگذاری شده و ضد هک می‌باشند، بدین صورت امکان ورود غیر‌مجاز نا‌ممکن است.